Jak rozmnażać rośliny doniczkowe?

Artykuł Partnera

Rośliny doniczkowe mają szerokie spektrum walorów, jednak aby mogły zachwycać swoim wyglądem, warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie je rozmnażać. Każdy gatunek kwiatów różni się pod tym względem, dlatego też należy wiedzieć, czym cechują się poszczególne rośliny.

Surfinia

Surfinie to urocze kwiaty, które cieszą się coraz większą popularnością. Sporo osób nie wie jednak, w jaki sposób odbywa się ich rozmnażanie. W praktyce, najłatwiejszym sposobem rozmnażania surfinii są sadzonki pędowe. Można je uzyskać z pełnowymiarowego egzemplarza rośliny. Warto jednak mieć na względzie to, że przygotowanie takiej szczepki jest dość czasochłonne, albowiem może zająć nawet kilka miesięcy. Według przyjętych reguł, sadzonki pędowe są pobierane w sierpniu. W tym miesiącu roślina ta jest bowiem w trakcie bardzo mocnego kwitnienia, a warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi młodej szczepki. Rozmnażanie surfinii z sadzonek polega przede wszystkim na ścięciu pędu, oberwaniu kwiatów, zanurzeniu pędu w ukorzeniaczu, a także posadzeniu sadzonki. Warto równocześnie pamiętać o tym, aby sadzonki trzymać w miejscu, które jest zarówno zacienione, jak i ciepłe.


surfinia

Monstera

Rozmnażanie monstery to naprawdę łatwy proces, z którym poradzi sobie niemal każdy. Najprostszym sposobem na rozmnożenie tej rośliny jest odcięcie sadzonki wierzchołkowej. Należy jednak mieć na uwadze to, aby odcięcie zrealizować pod węzłem, z którego wystawał liść. Odpowiednio przygotowaną sadzonkę można ukorzenić w wodzie albo podłożu, a kolejno umieścić we właściwej doniczce. Eksperci rekomendują, aby rozmnażanie monstery wykonywać z użyciem odkładów powietrznych. Dzięki temu cały proces przebiegnie pomyślnie. Jeżeli interesuje Cię taka metoda, to pamiętaj, aby na kilkuletnim pędzie wykonać drobne nacięcie, które później musisz przysypać ziemią oraz owinąć specjalną folią. Po wypuszczeniu przez roślinę korzeni, można śmiało oddzielić ją od matczynej rośliny i umieścić w zupełnie nowej doniczce. 

Anturium

Jedną z najpopularniejszych roślin ostatnich lat jest anturium. Aby móc cieszyć się jej wyjątkowymi walorami wizualnymi, należy jednak wiedzieć, w jaki sposób rozmnażać tę roślinę. Jedną z jej głównych zalet jest to, że może być ona rozmnażana na różne sposoby. Najczęściej stosowany jest podział rośliny na kilka mniejszych części i posadzenie każdej z nich osobno. Patent ten jest rekomendowany dla osób, których anturium jest relatywnie dojrzałe. Alternatywą dla tego sposobu są sadzonki liściowe. Aby rozmnożyć roślinę w ten sposób, należy odciąć liść i umieścić go w wodzie lub w wilgotnej ziemi. Już po kilku tygodniach powinieneś zauważyć nowe korzenie. Często spotykaną opcją jest też rozmnażanie anturium z wykorzystaniem nasion. Sposób ten jest jednak bardziej czasochłonny i wymaga znacznie większej cierpliwości. Rozmnażanie anturium w większości przypadków na szczęście jest względnie proste do zrealizowania, a ponadto daje ono dobre efekty. Należy jednak stosować się do zaleceń pielęgnacyjnych, aby otrzymać zdrowe i silne rośliny.

Podziel się swoją opinią