- tradycyjne danie składające się z mięsno-ryżowego farszu zawiniętego w liście kapusty,
- łatwe, choć trochę czasochłonne,
- smaczne, sycące, bez glutenu,
- zwykle są podawane z sosem, samodzielnie lub do obiadu z ugotowanymi ziemniakami.
Składniki:
- 1 główka białej lub włoskiej kapusty
- 700 g mięsa mielonego (np. z szynki lub łopatki wieprzowej)
- 300 g białego ryżu
- 2-3 ząbki czosnku
- sól i pieprz
- łyżka oleju
Z kapusty zdejmij wierzchnie liście (odłóż je do wyłożenia garnka). Ostrym nożem wykrój głąb. Główkę włóż do drugiego rondla, zalej wodą i lekko obgotuj – tak około 25 minut, by kapusta się sparzyła (po wszystkim nie wylewaj wody). Wyjmij kapustę, pozostaw do przestygnięcia. Odejmij liście, wykrój z nich gruby nerw. W międzyczasie ugotuj ryż. Przestudzony ryż wymieszaj z mięsem mielonym, czosnkiem przeciśniętym przez praskę i przyprawami. W liście kapusty zawijaj nadzienie ryżowo-mięsne. Gołąbki układaj w garnku wyłożonym liśćmi kapusty – należy to robić dość ciasno. Wyjdzie na pewno kilka warstw gołąbków. Gołąbki zalej wodą pozostałą po parzeniu kapusty (lub bulionem, rosołem). Zakryj liśćmi kapusty. Gotuj ok. 45-60 min pod przykryciem na wolnym ogniu (każda kapusta jest inna, więc należy sprawdzać miękkość).
Zwykle podaje się je z sosem pomidorowym, ale może być też sos pieczarkowy, grzybowy, koperkowy, paprykowy.
Gołąbki ugotowane w samej wodzie (bez sosu) nadają się do mrożenia.
Sos można przygotować oddzielnie i podać do gotowych gołąbków lub sos przygotować jednocześnie z gołąbkami. Wystarczy dodać do rondla 500 ml przecieru pomidorowego – wtedy gołąbki uduszą się w sosie.
Czasem ryż bywa zastąpiony kaszą gryczaną, a nawet ziemniakami.
Dno garnka wykłada się liśćmi kapusty, ponieważ w przeciwnym razie gołąbki przykleją się do dna i przypalą w czasie gotowania.