Nie stresuj się tym, że Twój dom nie jest idealnie czysty. Wciąż tworzy się bałagan, ponieważ tętni w nim życie. Ty i Twoi domownicy śpicie w nim, jecie, przyjmujecie gości, wypoczywacie… po prostu żyjecie. W każdym domu tak jest… no chyba że to dom opuszczony;) By mieć domowy nieład pod kontrolą spróbuj zastosować kilka zasad:
  1. Odkładaj rzeczy na swoje miejsce i proś o to domowników.
  2. Twoi domownicy też mają ręce i mogą pomóc Ci w porządkach – zwróć się do nich o pomoc.
  3. Rozłóż sprzątanie na poszczególne dni – pomoże Ci w tym zrobienie planu lub grafiku i przydzielenie zadań.
  4. Pracując zawodowo i mając małe dzieci trudno jest zachować porządek – nie bój się poprosić kogoś o pomoc, wynająć gosposię lub kupić robota sprzątającego, np. iRobota Roombę.
  5. Zrób przegląd i pozbądź się nadmiaru niepotrzebnych rzeczy – zabawki możesz oddać dla znajomych, do domu dziecka, przedszkola; ubrania przyjmą fundacje pomagające ubogim i bezdomnym; prześcieradła, ręczniki i koce przydadzą się schroniskom dla zwierząt.
  6. Jeśli często psuje Wam się jedzenie, rób plan posiłków na najbliższe dni – pozwoli to lepiej zorganizować zakupy spożywcze. Nadmiar jedzenia (np. otrzymany od rodziców lub teściów) można oddać do jadłodzielni.
Jeśli wprowadzisz do Waszego życia któreś z powyższych rad, początkowo może być trudno zachować systematyczność. Bądź wytrwała! Z czasem nawet nie zauważysz, kiedy nowe zasady staną się Waszym dobrym nawykiem. Powodzenia!;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *