Przy wyrzucaniu śmieci warto przestrzegać poniższych zasad:
  • 1. NISZCZ DOKUMENTY ZAWIERAJĄCE DANE OSOBOWE – chodzi tu o kartki z Twoim nazwiskiem, adresem, PESELEM, numerem konta bankowego i innymi osobistymi informacjami. Są to na przykład: zaadresowane koperty, umowy, wyniki badań, nalepki adresowe z paczek itp. Chcąć się ich pozbyć, najlepiej porwij je „w drobny mak”, spal lub wrzuć do niszczarki. Chroń swoje dane osobowe, ponieważ nigdy nie wiesz, w czyje ręce mogą wpaść – może to być złodziej, oszust, chuligan lub złośliwy sąsiad. 
  • 2. ODPADY WIELKOGABARYTOWE – czyli zbyt duże lub zbyt ciężkie, by wrzucać je do kontenera. Są to na przykład meble, drzwi, ramy okienne, dywany, łóżka, fotele. Zorientuj się, czy w pobliżu Ciebie jest odbiór takich odpadów i się umów.
  • 3. LEKI – w wielu aptekach i przychodniach znajdują się pojemniki, do których można wrzucać przeterminowane leki (tabletki, kapsułki, syropy). Nie wolno ich wyrzucać do śmieci, ani spuszczać w sedesie. Dlaczego? Ponieważ to związki chemiczne, które trafiając na wysypisko śmieci lub do ścieków, mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.
  • 4. ELEKTROŚMIECI – to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. baterie, akumulatorki, telefony, pralki, lodówki, zmywarki. Niektóre sklepy oferują możliwość pozostawienia starego sprzętu przy zakupie nowego lub odbiorą go od razu przy dostawie do domu. Natomiast specjalne pojemniki na zużyte baterie można znaleźć w szkołach, urzędach lub centrach handlowych.
  • 5. ZGNIATAJ – dotyczy to aluminiowych puszek, plastikowych butelek lub kartonowych pudełek. Dzięki temu worek/kosz będzie mniej rozepchany i zmieści więcej śmieci.
  • 6. SEGREGUJ ŚMIECI – poniżej znajdziesz zasady segregacji, które możesz wydrukować i powiesić na lodówce.

Zasady segregacji śmieci – do pobrania i wydruku

W Polsce segregacja śmieci jest obowiązkowa – regulują to ustawy o odpadach oraz rozporządzenia Ministerstwa Środowiska. Działania te mają na celu zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypisku, a zwiększenie tych, które się nadają do recyklingu i ponownego wykorzystania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *